Pieredzes apmaiņas brauciens

Jelgavas Tūrisma un informācijas centrs 12. martā organizēja pasākumu VISIT JELGAVA, uz kuru varēja pieteikties arī mūsu asociācijas biedri. Dažas kolēģes izmantoja šo iespēju un iedvesmojās jaunajai tūrisma sezonai. Vēlamies padalīties ar iespaidiem.

Pasākums sākās Vecpilsētas mājā ar brokastīm, kur nobaudījām dažādas uzkodas un saldi gardo Šarlotes skūpstu, kas iekļauts Jelgavas īpašo ēdienu klāstā.

Prezentācijas laikā Par tūrisma jaunumiem Jelgavā un novadā bija iespēja izgatavot pašam savu Ķistu, kas simbolizē saulīti. Ja vēl nezināt, kas tas Ķists tāds ir, tad varat pieteikties radošajā darbnīcā un ziedot saulīti Vecpilsētas ielas rotāšanai - par godu Jelgavas 760 gadu jubilejai. Vecpilsētas mājā izpētījām trīs zelta lādes ar interaktīvajām atvilknēm, pilnām ar Jelgavas vēsturi.

Savukārt Dzīvesziņas un arodu sētā mūs silti sagaidīja entuziaste Aija Mālkalna, kura izrādīja veco ēku ar manteļskursteni. Tajā kārdinoši smaržoja lielā katlā gatavotā Saber zupa, ko vēlāk nobaudījām. To visu saldināja Bada pankūkas ar dievīgiem ievārījumiem. Kas ir Saber zupa un Vismāķis, uzzināsiet paši, ja apmeklēsiet šo unikālo ēku.

Aija Mālkalna ir arī Jelgavas "Austras raksti" vadītāja, kura neļauj aiziet zudībā senajiem Zemgales tautas tērpu rakstiem. Visi bija pārsteigti par īpašajām Pupu stellēm, kuras Aija atradusi kādā vecā kūtiņā, un nu uz tām top brīnišķīgi ziedu raksti Zemgales brunčiem. Šī aušanas tehnika iekļauta Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Aušana uz Pupu stellēm mums likās kā ērģeļu spēle, lai gan agrāk sievas teikušas, ka tas atgādina govs slaukšanu. Tāpēc arī tiek sauktas par Pupu stellēm. Sarežģītā tehnika ļauj dienā noaust ne vairāk kā 30 cm auduma, bet bruncim vajag trīs metrus! Vēl viens brīnums bija 20.gs. sākumā kāda latvieša izgudrotās un patentētās stelles ar perforētām kartēm. Tas vienkārši ir jāredz! Turklāt ekskursiju var apvienot ar maizes vai cepumu cepšanu, sveču liešanu, u.c.

Pēc tam devāmies uz Ģederta Eliasa un Jelgavas vēstures muzeju, kas izvietots Latvijas pirmās augstskolas Academia Petrina telpās, un šogad svin 250 gadu jubileju. Muzeja vadītāja aicina pieteikties uz konferenci 3. jūlijā. Info atradīsiet www.jvmm.lv
Viņa aicina gidus stātīt nevis par to, ka Jelgava kara laikā izpostīta, bet pievērst uzmanību tam unikālajam, kas saglabājies. Piemēram, neesot jābrauc uz Luvru skatīties Monas Lizas "dzīvās acis". Tepat Jelgavas muzejā ir Ģederta Eliasa gleznotais viņa māsas Maijas portrets ar "dzīvajām acīm", bet bez divkāršiem bruņustikliem.

Alus darītava "Viedi" mūs cienāja ar savām īpašajām alus škirnēm. Visi laipni aicināti pieteikties degustācijai un ekskursijai. Tur var izbaudīt Aklo randiņu, kas ir tumšs un pārsteigumu pilns, vai Eņģeļu kaislības, kā arī nogaršot Aprīļa pilienus. Vai gan kur citur gatavo alu no bērzu sulām? Līgo vakaram var iegādāties Jāņu traci vai Saulgriežus. Pārējās alus šķirnes lai paliek intrigai.

Ja kāds vēl nav dzirdējis par Baltijas mērogā unikālu ekspozīciju, tad jādodas uz Lielvircavas muižiņu, kur Latvijas Piļu un muižu asociācijas vadītājs Roberts Grinbergs (iepriekš jāpiesakās) jums azartiski izrādīs no muižas pēcteča barona Georga Pētera fon Klopmana deponējumā saņemto vērtīgo dzimtas mēbeļu, mākslas priekšmetu, milzīgu sudraba trauku u.c. ģimenes relikviju kolekciju.

Noslēgumā apmeklējām Kārklu muižu, kuru apsaimnieko Druļļu ģimene, kura Latvijā pirmā ieviesusi vērtīgo trifeļu audzēšanu. Vasarā viesus viņi uzņem savā saimniecībā "Rasas" Glūdas pagastā, kur izvadā pa savu Trifeļu mežu. Varbūt jums palaimēsies, un suns Aura atradīs kādu trifeli.

Ne-sezonā var braukt uz Kārklu muižu, kur jums piedāvās nobaudīt zupu ar trifelēm, trifeļu saldo ēdienu un arī ko sīvāku. To visu nogaršojām.

Paldies Jelgavas Tūrisma un informācijas centra meitenēm par brīnišķīgo pasākumu!

Cieņā
Inguna Motte

 

 

 

 

Daži apturētie mirkļi  (foto Jelgavas TIC).